گفتار درمانی

گفتار درمانی

گفتار درمانی مسئله ای است که برخی از افراد جامعه از کودکان گرفته تا بزرگسالان با آن درگیر هستند و از آن رنج میبرند به همین منظور آموزش های لازم جهت گفتار درمانی وجود دارد که با برخی تمرین ها میتوانید اقدامات لازم به گفتار درمانی را به نحو احسنت برطرف سازید.همچنین متخصصانی در این حوزه مشغول به کار و فعالیت هستند که میتوانند در راستاری گفتار درمانی همراه شما باشند.

  روی شماره کلیک کنید

گفتار درمانی مسئله ای است که اصلا نمیتوان آن را نادیده گرفت زیرا که امروزه اثر گذار ترین راه برقراری ارتباط با دنیای بیرون انسان گفتار و سخن گفتن است . بنابراین اگر مشکلی در گفتار خود دارید سریعا اقدام به درمان آن نمایید.گفتار درمانی علمی گسترده و بسیار وسیع است و متخصصان آن میتواند در این حوزه موفق باشند اگر با مشکل گفتار دست و پنجه نرم میکنید لکنت زبان دارید و یا به هر دلیلی در سخن و گفتار خود ایرادی میبینید باید فورا اقدامات مربوط به گفتار درمانی را آغاز کنید زیرا که ثابت شده است هرچه سن افراد پایین تر باشد درمان بهتر و زودتر پاسخ میدهد بنابراین زمان را از دست ندهید و آن را به عقب نیندازید.

 آموزش گفتار درمانی
آموزش گفتار درمانی

آموزش گفتار درمانی

برای گفتار درمانی به علم روانشناسی و اعصاب و روان و همچنین علم آناتوم نیازمند خواهیم بود زیرا باید عضله های دهان را به حرکت دراورد و در ابتدا باید تمریناتی در خصوص نحوه ایجاد صدا و سپس درک کلمه و نحوه بیان آن میپردازند .

گفتار درمانی برای کودکان باید حتما تحت نظر متخصصین باشد به همین منظور کلینیک ما با متخصصانگفتار درمانی آماده ی ارائه ی خدمات به کودکان هستند تا بتوانند در این زمینه بهترین شکل ممکن شما را به اهداف برسااند و کودکانی که در گفتار و کلام دچار مشکل هستند پس از 3 سالگی باید حتما تحت درمان قرار بگیرند به همین صورت کودکان و فرزندان خود را در اولین فرصتی که احساس کردید فرزندتان در گفتار دچار مشکل است به متخصص گفتار درمانی جهت درمان برده و اقدامات لازم و اولیه را انجام دهید.

حوزه ی فعالیت یک گفتار درمان

حوزه های گفتار درمانی گسترده هستند و دانش فراوانی در دل گفتار درمانی نهفته است به این منظور که باید افرادی که با لکنت زبان ، عدم توانایی در شندیدن ، افراد زبان پریش ،افراد دارای اختلال تلفظی ، افراد دارای اختلال صوت و صدا ، افراد دارای اختلال در یادگیری ، افراد برخوردار از ناتوانی ذهنی ، افراد اوتیسمی ، افراد بیش فعال میتوانند به دکتر گفتار درمان مراجعه نمایند و اختلالات خود را رفع نمایند.

گفتار درمانی در کودکان

 گفتار درمانی در کودکان
گفتار درمانی در کودکان

گفتار درمانی در کودکان مسئله ای است که اصلا نباید آن را نادیده گرفت و پیش پا افتاده آن را تلقی کرد زیرا اگر شما در مدت کودکی فرزند خود حتی شک به عدم گفتار و لکنت فرزند خود شدید باید فورا به دکتر مربوطه مراجعه نمایید.

مشکلات گفتاری با مغز انسان ارتباط مستقیمی دارند و اگر درمان نشود امکان بروز مشکلات دیگر نیز وجود خواهد داشت مشکل در بیان و گفتار میتواند دلایل متعددی از جمله آسیب های مغزی ،شیوه های نادرست تربیتی ، ژنتیک، مشکلات متابولیک، سندروم و … باشد. انعطاف پذیری مغز در دوره های کودکی یک انسان بسیار بیشتر از زمان های دیگر است و درمان میتواند به سرعت پاسخ دهد و مشکلات پیش روی آینده را بکاهد.

بنابراین نادیده گرفتن تاخیر در سخن گفتن کودکان امری اشتباه است و کودک را روز به روز بدتر خواهد کرد بنابراین شما نباید شانس درمان کودک خود را از دست بدهید زیرا که عدم توانایی کودک در سخن گفتن مشکلات گستره و متعددی را برای او به یار خواهد آورد.بنابراین حتما به پزشک و روانشناس مربوطه مراجعه کنید.

گفتار درمانی در کودکان را به کلینیک روانشناسی بسپارید و درمان قطعی را از ما بخواهید.

گفتار درمانی در بزرگسالی

 گفتار درمانی در بزرگسالی
گفتار درمانی در بزرگسالی

اشکالات گفتاری در بزرگسالان  در واقع در اکثر مواقع دنبال کننده ی اختلالات در کودکی افراد میباشد که در بزرگسالی نیز دامن گیر آنها میباسد و به دلیل سهل انگاری والدین افراد امروزه در برقراری ارتباط در حوزه های کاری و شغلی ، ازدواج ، و اکثر دوره ها و مسیر های زندگی آنها را درگیر کرده است.

برای مثل لکنت زبان را میتوان در دوره های کودکی درمان کرد و افراد بزرگسالی که امروزه از ارتباطات خود از لکنت زبان رنج میبرد و مشکلات گفتاری دارند و اعتماد به نفس پایینی میگیرند و به طبع نمیتوانند در کار و فعالیت خود و رابطه ی عاشقانه ی خود به دلیل نقصص در گفتار از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشند و شاید احساس رضایت از زندگی و تجربه ی ارامش بی دغدقه را نداشته باشند. استرس برای کودکان و فریاد زدن سر آنها امکان بروز لکنت را به وجود خواهد آورد بنابرای والدین باید رفتار و احساسات خود را کنترل کنند تا مبادا باعث بروز مشکلی در فرزند خود شوند

برای داشتن شغل خوب ،برقراری ارتباطات روزانه، ازدواج و … باید حتما ارتباط خوب کلامی برقرار شود تا مخاطب را جذب کند چه بسا اگر شما دارای دانش کافی باشید اما به دلیل نقص در گفتار قادر به جذب مخاطب خود نباشید و شکست در زندگی را تجربه کنید.

مزیت های گفتار درمانی

 مزیت های گفتار درمانی
مزیت های گفتار درمانی

با درمان مشکلات گفتاری اعتماد به نفس در افراد افزایش پیدا خواهد کرد.

باعث میشود تا افراد از افسردگی و گوشه گیری در امان بمانند.

مشکلات خواندن و نوشتن را کمتر از پیش کرده و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

با گفتار درمانی فعالیت های اجتماعی با موفقیت های بیشتری انجام میشود.

از مشکلات احتمالی در این خصوص جلوگیری و پیشگیری میشود.

کلینیک روانشناسی با سالها تخصص و کسب مهارت و تجربه در این زمینه با مشاوران و روانشناسان و متخصص خود میتواند در پیشبرد اهداف شما همراه شما عزیزان باشد. مراجعه به کلینیک روانشناسی موفقیت های متعددی برای شما به ارمغان خواهد داشت.

گفتاردرمانی چیست؟

 گفتاردرمانی چیست؟
گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی یک علم توانبخشی است که اختلالات گفتار و زبان را درمان میکند و راهکار ها و روش های منحصر به فرد و تخصصی ای در این زمینه ارائه میکنند تا نتیجه ی درست و مطلوبی گرفته شود.بنابراین شما میتوانید گفتار درمانی را به متخصص و مشاور آن بسپارید تا به درستی نتیجه بگیرید.

ریشه یابی اختلالات در بیان و گفتار به دست روانشناسان و متخصصان است تا با این روش بتوانند راهکار های درستی را مناسب با سن و نحوه و میزان بیماری ارائه دهند و درمان را شروع کنند.

 با توجه به اینکه بیان خواسته ها و علایق افراد،افکار و اندیشه ها ، مشکلات افراد ، بیان احساسات درونی افراد به وسیله ی گفتار صورت میگیرد بنابراین گفتار از اهمیت بالایی بهره مند است و باید حتما در صورت وجود اختلال ریشه یابی و درمان شود.زیرا سخن گفتن و طرز گفتار میتواند تاثیر عمیقی بر روی افراد داشته باشد و آینده ی یک فرد را تغییر دهد.

امروزه با توجه به گسترش عمل و پیشرفت علم روانشناسی و درمان اختلالات درمان گفتار کار بسیار آسانی است و دردسر چندانی ندارد و تنها باید والدین تصمیم به درمان فرزند خود در سنین کم کنند تا با مشکلات در آینده روبه رو نشوند.

اختلال در گفتاری میتواند به دلیل عقب ماندگی ذهنی نیز باشد که با تشخیص دکتر از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیریمیشود و همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است.

چه زمانی باید اقدام به گفتار درمانی کرد؟

اگر فرزند شما دیر سخن گفت

اگر در در تلفظ کلمات و گفتارش اشکالی دیدید

اگر متوجه کم شنوایی یا ناشنوایی کودک خود شدید

اگر متوجه شدید که فرزند شما در درک کلام و گفتار شما مشکل دارد

اگر فرزند شما بیماری اوتیسم دارد

اگر فرزند شما از اختلال یادگیری رنج میبرد

راه های گفتار درمانی کودک در منزل

 راه های گفتار درمانی کودک در منزل
راه های گفتار درمانی کودک در منزل

والدین با کودک خود از طریق یک آینه به صحبت بپردازند و به او نشان دهید که زبان خود را در زمان تلفظ هر حرف و حروفی در کجا باید قرار دهد.

 والدین کودکان خود را به خواندن مطالب و کتاب تشویق کنند

والدین با کودک خود به صحبت و گفت و گو بپردازند

والدین با کودک خود بازی های کلامی را آغاز کنند

والدین برای گفتار درمانی میتوانند از قصه های صوتی کودکانه استفاده کنند

 والدین میتوانند از طریق حرکات لب ، کارت بازی ، ساخت حباب ، ساز دهنی ، در آوردن ادای صدای حیوانات کمک به گفتار درمانی فرزند خود کنند

وقت بیشتری را برای گفت و گو و هم صحبتی با فرزند خود درباره ی اشیاء ، طبیعت ، حیوانات و … صرف کنید

از فرزند خود درباره ی مسائل زندگی خود نظر بخواهید و آنها را به صورت مهربان به هم صحبتی دعوت کنید و در انجام کارهای خود از آنها کمک بگیرید.

مسئولیت انجام کاری را به او. بسپارید و از او بخواهید که درباره ی کار و نحوه انجام آن با شما صحبت کند و شما او را تشویق کنید.

به جای تماشای تلویزیون توسط کودک که میتواند باعث کم صحبتی او شود تایم تماشای تلویزیون را به حداقل برسانید.

اگر فرزند در بیان یک جمله ناتوان است جمله را کلمه کلمه کنید و با فرزند خود آن را تکرار کنید و از او بخواهید تا با شما همراه باشد.

از کارت های بازی که حروف الفبا و عکس حیوانات را دارند برای بازی با کودک خود استفاده کنید.

با نشان دادن کارت و بیان نام آن پس از مدتی از کودک بخواهید تا آن را تکرار کند و شما او را تشویق کنید.

 به کودک خود یاد دهید تا با دهان خود حباب درست کند تا عضلات دهان او تقویت شود.

هنگامی که برای فرزند خود خوراکی ای تهیه میکنید از او بخواهید تا نام او را به شما بگوید.

کودکان خود را پس از هربار سخن گفتن تشویق کنید و به او پاداشی دهید.

هرچه زمان زیادی برای هم صحبتی با کودک خود صرف کنید نتیجه ی بهتری را خواهید دید و موفقیت بیشتری در درمان را تجربه خواهید کرد

راه های بیشتری متناسب با سن افراد برای گفتار درمانی وجود دارد و شما میتوانید با مشاوره تلفنی از آنها اگاه شوید.

در زمینه ی مشاوره کودک و نوجوان ما بهترین هستیم

3 پاسخ
  1. دیانا
    دیانا گفته:

    با سلام و وقت بخیر مرسی بابت راهنمایی ها. چه من ۵ سالشه ولی اصلا صحبت نمیکنه آیا نیاز به گفتار درمانی داره؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *